uncover.com.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

podwyższona kreatynina a picie wody
Zdrowie

Podwyższona kreatynina a picie wody

Organizm ludzki jest niezwykle skomplikowaną maszyną, gdzie każdy narząd pełni swoją funkcję. Wystarczy aby jeden z tych narządów zaczął zawodzić, a skutki odczuwane są na tysiące sposobów. Wiele wśród tych najbardziej niepokojących oznak można zauważyć na podstawie wyników badań krwi i moczu. W podstawowych badaniach często sprawdza się między innymi poziom kreatyniny, która wiele mówi o tym, w jakim stanie jest organizm pacjenta.

Czym jest kreatynina?

Kreatynina we krwi jest pochodną kreatyny, która występuje w mięśniach. Jest to nośnik energii, zatem kreatynina jest bezpośrednio powiązana z procesami metabolicznymi zachodzącymi w wielu komórkach ciała ludzkiego. Badając kreatyninę można dowiedzieć się bardzo dużo na temat tego w jakim stanie są mięśnie w organizmie pacjenta. Badanie takie wiele mówi także o tym, jak działają nerki. W przypadku sytuacji, gdy osoba jest w pełni zdrowa, kreatynina z krwi przedostaje się do nerek i tam jest wydalana z moczem. Zatem gdy nerki działają prawidłowo, poziom kreatyniny powinien utrzymywać się na stałym poziomie. Filtracja krwi w nerkach zachodzi przez całą dobę, tak jak produkcja moczu. I choć pewne wahania w poziomie kreatyniny mogą wynikać z pory dnia, albo z tego czy badanie było wykonane na czczo, to w przypadku zdrowej osoby kreatynina zawsze jest na poziomie ustalonej normy. Jakiekolwiek odchylenia od normy mogą być oznaką bardzo poważnych zaburzeń i wymagają pilnej konsultacji z lekarzem, w celu wykonania dalszych badań.

Co oznacza podwyższona kreatynina?

Podwyższona kreatynina może oznaczać bardzo wiele rzeczy, jednakże w znaczącej większości przypadków jest to powód do tego, aby zacząć… pić więcej wody.
Jak jednak łączy się podwyższona kreatynina a picie wody? Otóż w przypadku wykrycia podwyższonego poziomu kreatyniny, warto jest zacząć proces intensywnego nawadniania. Może być to bowiem efekt zwykłego odwodnienia, które jest częstym stanem dla osób, które prowadzą dietę w której mało jest wody, a dużo napojów odwadniających takich jak kawa czy alkohol.
Podwyższony poziom kreatyniny może jednak być oznaką znacznie bardziej niepokojących dolegliwości niż zwykłe odwodnienie organizmu. Prawidłowo działające nerki nigdy nie powinny mieć problemu z utrzymanie stabilnego poziomu kreatyniny we krwi. Zatem podwyższona kreatynina może być pierwszym objawem ostrej niewydolności nerek lub kwasicy ketonowej. Może też wynikać z gwałtownej zmiany w diecie. Głodówka powoduje, że organizm zaczyna używać mięśni jako źródła energii do przeżycia. W wyniku tego uwalniane są ogromne ilości kreatyniny, czyli pochodnej związków azotowych obecnych w tkance mięśniowej. Tkanka mięśniowa nigdy nie powinna być podstawowym źródłem energii dla organizmu, dlatego też podwyższona kreatynina związana z utratą wagi i głodem jest stanem bardzo niebezpiecznym. Jednakże warto pamiętać, że są to rzadkie sytuacje. Zazwyczaj podwyższona kreatynina naprawdę wymaga tylko wypicia dużej ilości wody i nawodnienia całego organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *