uncover.com.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

czym sprać smar z ubrania
Lifestyle

Czym sprać smar z ubrania, żeby pozbyć się plam?

Smar to substancja, którą bardzo trudno usunąć z ubrań. Niemniej, gdy już dojdzie do poplamienia ubrań smarem, nie należy się poddawać i zwieszać nos na kwintę, bo z tego typu plamami można wygrać.

Czemu plamy ze smaru budzą u wielu gospodyń tak duże przerażenie?

To zapewne dlatego, że są rzadko spotykane. No, chyba że mąż którejś z gospodyń jest mechanikiem. Po drugie plamy ze smaru są bardzo widoczne i nie zawsze udaje się je sprać w całości. Po trzecie są one takie kłopotliwe, ponieważ nie wszystkie domowe środki piorące dają im radę. Po czwarte plamy ze smaru brzydko pachną i na dobre oszpecają i niszczą ubrania. Plamy ze smaru są takie uciążliwe, gdyż przy niewłaściwym i nieumiejętnym usuwaniu z ubrań, pozostają z nami na zawsze. To zazwyczaj skutkuje tym, iż poplamione ubrania trzeba po prostu wyrzucić.

Czym sprać smar z ubrania?

Po pierwsze można to zrobić przy pomocy szarego mydła. Po drugie usunąć smar z odzieży da się także wtedy, gdy użyje się płynu do naczyń. Po trzecie sprać plamę ze smaru można także wcierając w nią pastę do mycia rąk BHP. Tłustą plamę można również posmarować masłem bądź smalcem. Jest to sposób praktykowany jeszcze przez nasze babcie. I o dziwo, sprawdza się on do tej pory. Poza tym plamę z oleju można także potraktować benzyną ekstrakcyjną. Przy czym nie rozprowadza się ją wprost na zaplamioną tkaninę. A przy użyciu bibułek i nawilżonej, czystej szmatki.

Od czego zależy użycie konkretnego środka, zwalczającego smar?

Po pierwsze od tego, z jakim rodzajem tkaniny ma się do czynienia. Po drugie o tym decyduje też delikatność tkaniny. Subtelnych i lekkich ubrań nie można prać w zbyt mocnych środkach chemicznych, bo ulegną całkowitemu zniszczeniu. Po trzecie wszystko zależy od tego, czy plama ze smaru jest świeża, czy mocno zaschnięta. Jeśli ma miejsce ten drugi wariant, szare mydło czy płyn do mycia naczyń nic tu nie pomogą, Trzeba będzie użyć znacznie silniejszych środków czyszczących.

Czego absolutnie nie wolno robić z plamami ze smaru?

Na pewno lekceważyć ich i zostawiać na później. Zaschnięta i nienamoczona w ciepłej wodzie tłusta plama to dla ubrania wyrok śmierci. Plam ze smaru nie wolno też prasować. Po pierwsze to wcale nie pomoże, a tylko zaszkodzi. Dzieje się tak, ponieważ wysoka temperatura tylko utrwala plamy, a nie je usuwa. Plamy ze smaru bywają nieróżnorodne. Jedne są delikatne i niewielkie. Drugie są ciężkie i rozległe. Dlatego też należy z nimi postępować w odmienny sposób. Tylko zróżnicowanie metod działania przyniesie końcowe zwycięstwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.