uncover.com.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

decoupage jak zacząć
Lifestyle

Decoupage – jak zacząć nowe hobby?

Z roku na rok rośnie popularność hobby, jakim jest decoupage. Jest on jednym z nurtów rozwijającej się mody na produkty handmade. Coraz częściej decydujemy się na samodzielne wykonanie prezentów i dekoracji niż na zakup gotowych produktów. Różne sposoby dekorowania pozwalają nam także na zmianę wyglądu rzeczy, których widok już nam się znudził lub uległy one zestarzeniu.

Decoupage jak zacząć?

Decoupage jest techniką, która polega na ozdobieniu przedmiotu za pomocą wzorów znajdujących się na bardzo cienkiej warstwie papieru. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się serwetki. Jest to świetny sposób na pobudzenie naszej kreatywności oraz wyobraźni. Mamy całkowitą dowolność jeśli chodzi o jej wykorzystanie. Z jej pomocą jesteśmy w stanie ozdobić praktycznie każdy przedmiot, który wykonany został ze szkła, drewna, metalu, ceramiki oraz tkanin.

Na początek powinniśmy sprawdzić, czy tego typu technika handmade jest tym, co nam odpowiada i w czym czujemy się dobrze. Z tego powodu początkowo nie warto kupować skomplikowanego zestawu wielu elementów, a raczej postawić na kilka podstawowych i z czasem dokupować kolejne ozdoby.

Pierwszym czego będziemy potrzebować, jest przedmiot, który chcemy przyozdobić. Najłatwiej wybrać taki, który ma prostą formę i nie będzie trudny do ozdoby dla osoby, która nie ma w tym temacie jeszcze zbyt dużego doświadczenia. Najlepiej jest wybrać przedmiot wykonany z drewna, ponieważ nie jest to materiał, który ciężko przygotować do malowania oraz naklejania ozdób. W sklepach znajdziemy specjalnie do tego przeznaczone zawieszki, breloczki, pudełeczka oraz deseczki. Jednak jeśli nie chcemy dokonywać zakupu, spokojnie możemy posłużyć się przedmiotami, które znajdziemy u siebie w domu.

Jako podstawowy element, którym będziemy ozdabiać, wykorzystajmy serwetki w ciekawe wzory i kolory. Do ich przyklejenia niezbędny będzie klej do decoupage’u, drobny papier ścierny, farbki akrylowe, lakier do powierzchni drewnianych oraz pędzelki koniecznie z włosia syntetycznego.

Jak nakleić decoupage?

Sama technika decoupage’u nie jest trudna. Pierwszym krokiem jest wybranie powierzchni, którą będziemy ozdabiać. Najlepiej zacząć od przedmiotów wykonanych z drewna. Delikatnym papierem ściernym należy zetrzeć wierzchnią warstwę ochronną i zmatowić drewno. Następnie za pomocą gąbki i płynu do mycia naczyń usuńmy pył oraz odtłuśćmy miejsce ozdabiania. Jeśli mamy taką ochotę możemy w tym momencie użyć farby akrylowej, która posłuży nam jako baza i tło do klejenia naszych ozdób. Następnie należy już tylko wyciąć pożądany wzór przykleić go na powierzchnię za pomocą kleju i zabezpieczyć wszystko warstwą lakieru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *