Zakup samochodu do firmy wiąże się z dużymi wydatkami, których początkujący przedsiębiorcy często nie są w stanie udźwignąć. W takiej sytuacji ciekawym rozwiązaniem może okazać się usługa leasingu pojazdu. Warto zdawać sobie sprawę, że możliwy jest także leasing auta używanego.. Czy jest to opcja korzystna?
VW FS – usługi leasingu dla firm
Wiele firm nie jest w stanie funkcjonować bez floty pojazdów. Jednocześnie współcześnie mało kogo stać na zakup samochodów za gotówkę. Nawet jeżeli przedsiębiorca dysponuje takimi środkami, często woli przeznaczyć je na inne obszary działania firmy (na przykład na marketing). Leasing oferowany przez VW FS to rozwiązanie pozwalające pozyskać interesujące nas pojazdy przy minimalnym nakładzie kosztów. Jest on chętnie wybierany przez małe, początkujące firmy, które mogą wliczyć raty leasingu do kosztów prowadzenia działalności. Choć z leasingu najczęściej korzystają firmy, usługa ta dostępna jest także dla osób fizycznych (jest to tak zwany leasing konsumencki). Choć leasing kojarzy się nam przede wszystkim z samochodami nowymi, w rzeczywistości można finansować w ten sposób także samochody używane (co pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszty). Umowa leasingu pozwala przedsiębiorcy stać się właścicielem pojazdu wraz ze spłaceniem ostatniej raty lub jego wykup (w zależności od tego jak umówiliśmy się z leasingodawcą).
Leasing auta używanego – co warto wiedzieć tym rozwiązaniu?
Teoretycznie leasing samochodu używanego wygląda tak samo jak leasing pojazdu nowego. Warto jednak mieć świadomość, że takie rozwiązanie wiąże się z większym ryzykiem dla leasingodawcy (odpowiada on za utrzymanie auta w dobrym stanie technicznym). Dlatego też często wprowadza się granice wieku pojazdów używanych – zazwyczaj nie są one starsze niż 4 lata (choć oczywiście zdarzają się wyjątki). Dodatkowo umowa leasingu pojazdu z drugiej ręki jest krótsza. Tu należy pokreślić, że konkretne warunki są uzależnione od polityki konkretnej firmy oferującej leasing, dlatego zawsze należy zadawać pytania i negocjować. Osoby i przedsiębiorstwa ubiegające się o leasing samochodów używanych muszą liczyć się z koniecznością: – zgromadzenia dużej ilości dokumentów (między innymi dotyczących stanu technicznego i historii konkretnego pojazdu), – uiszczeniem wyższej Wstępnej Opłaty Leasingowej (w porównaniu do sytuacji, gdy przedmiotem umowy jest auto nowe). Zanim więc podejmiemy decyzję o wzięciu auta w leasing, dokładnie przeanalizujmy wszystkie koszty i zastanówmy się, które rozwiązanie jest dla nas bardziej opłacalne.