uncover.com.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

transport zwłok
Lifestyle

Transport zwłok z zagranicy – podstawowe informacje

Śmierć bliskiej osoby za granicą jest trudnym doświadczeniem. Jeśli odpowiadamy za organizację pogrzebu, zmagamy się z dodatkowym ciężarem. Jak wygląda transport zwłok z zagranicy? Tłumaczymy jak się z tym uporać. 

Niezbędne dokumenty

Formalności to jeden z głównych elementów, o które należy zadbać w takiej sytuacji. Niezbędne dokumenty, które pozwolą nam na sprowadzenie zwłok z zagranicy to akt zgonu lub inny dokument urzędowy, stwierdzający zgon oraz dokumenty właściwej władzy państwa, na terenie którego szczątki mają zostać pochowane. W Polsce głównym organem, który wydaje zezwolenie na transport zwłok jest starosta. To on odpowiada za weryfikację dokumentów oraz występuje o opinię państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

O wszelkie pozwolenia i zaświadczenia mogą ubiegać się osoby do tego uprawnione, czyli:

  • Małżonek osoby zmarłej
  • Potomek w linii prostej (krewny zstępny)
  • Przodek w linii prostej (krewny wstępny)
  • Krewny boczny do czwartego stopnia pokrewieństwa
  • Powinowaty w linii prostej do pierwszego stopnia
  • Osoba dobrowolnie zobowiązująca się

Dokumenty są wydawane niezwłocznie najbliższej rodzinie zmarłego, nie później niż trzy dni od złożenia wniosku o ich wydanie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zgon spowodowany był chorobą zakaźną taką jak cholera, dżuma, trąd, wąglik, wścieklizna czy żółta gorączka. Wtedy pozwoleń nie wydaje się przed upływem dwóch lat od dnia zgonu.

Sprowadzanie zwłok z zagranicy

Transport zwłok z zagranicy może się wiązać z wieloma komplikacjami. Procedurę należy zacząć od złożenia w urzędzie miasta wniosku o transport ciała do kraju. Należy w nim zawrzeć nasze dane takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, dane z dowodu tożsamości oraz dane osoby zmarłej i sposób, w jaki jej ciało zostanie przewiezione do kraju.

Aby uzyskać akt zgonu w Polsce, można odtworzyć ten sporządzony za granicą. Zgłaszamy to w Urzędzie Stanu Cywilnego lub w siedzibie konsula kraju, w którym nastąpił zgon.

Transport zwłok

Sprowadzenie zwłok z zagranicy wymaga odpowiednich warunków. Potrzebny jest do tego specjalny samochód, który posiada odpowiednie zabezpieczenia i zezwolenia na transport ciał. Obecne przepisy mówią że do transportu nie może zostać użyta zwykła trumna. Powinna być wyposażona w metalowy wkład, którego rolą jest zabezpieczenia ciała. Zanim jednak proces przewozu zwłok się rozpocznie, potrzebna będzie dodatkowo pieczątka od konsula, która zatwierdzi taką możliwość.   

Obecnie coraz więcej zakładów pogrzebowych jest w stanie zapewnić swoim klientom takie usługi. Istnieją również firmy, które specjalizują się w tym zakresie, Oferują one nie tylko transport zwłok, ale także załatwienie wszystkich formalności i zorganizowanie ceremonii pogrzebowej. Sprawdź ofertę zakładu pogrzebowego Memorial.

Zwykle koszt transportu wynosi około dwa złote za kilometr przejechanej trasy. Oczywiście ceny wahają się, a firmy pogrzebowe oferują różne cenniki. Trumnę można transportować także drogą lotniczą, jednak wtedy koszt takiego lotu może wynosić od 10 do 40 tysięcy złotych. Mniejszym problemem w takiej sytuacji będzie przewiezienie z zagranicy prochów. Mogą one podróżować nawet jako bagaż podręczny, o ile będą odpowiednio zabezpieczone.